Zarządzanie procesami ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstwa. Nieumiejętne zarządzanie może skutk
Zarządzanie procesami ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstwa. Nieumiejętne zarządzanie może skutkować dużymi stratami finansowymi oraz utratą klientów. Dowiedz się, czym jest zarządzanie procesami, jakie korzyści za sobą niesie, jak je analizować i optymalizować, jakie są etapy zarządzanie procesami, i nie tylko! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o planowaniu procesów!
Aby dobrze zrozumieć definicję zarządzania procesami, warto na początku dowiedzieć się, czym dokładnie jest proces. Otóż proces to następujące po sobie w danym czasie zmiany systemu, które są ze sobą powiązane oraz posiadają swój początek i koniec. Podczas trwania procesu mogą wystąpić nieprzewidziane sytuacje, które będą mieć realny wpływ na procesy i ich zmianę. Podczas funkcjonowania procesu powstaje wartość dodana, czyli taka, którą tworzy firma podczas wykonywania swojej działalności.
Zarządzanie procesami natomiast to całość działań związanych z planowaniem i monitorowaniem procesu w przedsiębiorstwie. Zarządzanie procesami dąży do realizacji założonych celów firmy. Polega ono na zarządzaniu całymi sekwencjami danych czynności i działań, a nie skupianie się na pojedynczych jednostkach, jak w przypadku tradycyjnego zarządzania. Do tego typu zarządzania angażuje się kilka komórek organizacyjnych. Dzięki temu zwiększa się zyski przedsiębiorstwa oraz minimalizuje marnotrawstwa. Więcej o marnotrawstwie znajdziesz we wpisie: Marnotrawstwo w produkcji [Czym jest? Jakie są jego typy?].
W skrócie mówiąc, zarządzanie procesami to spełnienie wymagań klienta poprzez wykorzystanie swojej wiedzy, umiejętności, technik, itp. W tej metodzie zarządzania, jako klient rozumie się zarówno klienta zewnętrznego, jak i wewnętrznego, czyli pracowników.
Do korzyści wynikających z odpowiedniego planowania procesów należą:
Opis metodyk i narzędzi używanych do analizy oraz optymalizacji procesów jest kluczowy dla zrozumienia, jak firmy mogą usprawnić swoje działania i zwiększyć efektywność. „Przeglądając swoje procesy, sprawdź, czy wartość płynie przez nie jak rzeka.”. Od tej rady Tomasza Króla pochodzącej z książki “Jeśli nie Lean, to co? warto zacząć przyglądać się swoim procesom i ich zarządzaniu w firmie. Zarządzanie procesami można rozłożyć na kilka podstawowych etapów:
Odpowiednie ułożenie procesów oraz wyeliminowanie wąskich gardeł to klucz do sukcesu firmy. Przeczytaj, jak dzięki współpracy z nami, czyli Instytutem Doskonalenia Produkcji, przedsiębiorstwo Spec-Wood odnotowało wzrost wydajności produkcji aż o 190%! Sprawdź, jak przebiegała ta współpraca: Niemal 200% wzrostu wydajności lakierni.
Dowiedz się więcej o badaniu zdolności procesów: Badanie zdolności procesu – najważniejsze wskaźniki zdolności procesu!
To także może Cię zainteresować: Narzędzia Lean
"Cechą najwyższej dojrzałości organizacyjnej są w pełni zarządzane procesy.". Ten cytat Tomasza Króla z książki “Lean Management po polsku” podkreśla, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie procesami. Do zarządzania procesami stosować można różnego typu metody. Najczęściej jest to jednak cykl Deminga, czyli PDCA (Plan, Do, Check, Act). Na całość tego cyklu składają się cztery działania następujące po sobie. Są to:
Oprócz podstawowych działań z cyklu Deminga, przedsiębiorcy decydują się także na dołożenie dodatkowych czynności, takich jak motywowanie pracowników czy monitorowanie efektów.
Zobacz, jak dzięki ustandaryzowaniu pracy oraz wdrożeniu odpowiedniej kontroli w firmie Erkado, osiągnęliśmy skrócenie czasu produkcji aż o 10 minut i wzrost produkowanych sztuk o 45%. Więcej o tej współpracy przeczytasz tutaj: Podniesienie ilości produkowanych sztuk na obszarze czopiarki o 43%.
Przeczytaj również: Schemat blokowy procesu produkcji
Planowanie procesów niesie ze sobą szereg wyzwań, które mogą utrudniać osiąganie zadowalających efektów. Zrozumienie tych przeszkód jest kluczowe do skutecznego wprowadzania zmian i unikania typowych pułapek.
Sprawdź, jak dzięki warsztatom w firmie Miloni oraz poukładaniu procesu produkcji zwiększyliśmy motywację pracowników, a także osiągnęliśmy przyspieszenie procesu klejenia formatek aż o 100%! Więcej informacji przeczytasz w naszym case study: Zobacz, jak dzięki warsztatom przyspieszyliśmy proces klejenia formatek na blaty do stołów o 100%.
Adresowanie tych przeszkód wymaga strategicznego podejścia i zaangażowania na wszystkich poziomach organizacji. Przez wypracowanie odpowiednich strategii można minimalizować negatywne skutki tych wyzwań, co z kolei prowadzi do skuteczniejszego i bardziej efektywnego zarządzania procesami.
Podsumowując, zarządzanie procesami to nie tylko techniki i narzędzia, ale przede wszystkim strategiczne podejście do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, które wymaga ciągłej uwagi, adaptacji i doskonalenia. Kluczem do sukcesu jest zaangażowanie na wszystkich jej poziomach oraz gotowość do ciągłej nauki i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Wdrożenie efektywnego zarządzania procesami może przynieść znaczące korzyści dla organizacji, poprawiając jej efektywność, zdolność innowacyjną i konkurencyjność na rynku.
Jeśli chcesz poprawić zarządzanie procesami w swoim przedsiębiorstwie lub udoskonalić procesy produkcyjne, wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej. Zapraszamy także do odwiedzenia naszego bloga, gdzie znaleźć można m.in. takie wpisy jak: Od czego zależy sukces we współpracy z firmą Lean [5 czynników]? oraz Co to jest Lean Manufacturing? [Kompletny Przewodnik].
Przekaż kontakt do siebie w tym formularzu. Następnie umówimy się na bezpłatną konsultację, która trwa około 30 minut. Podczas niej omówimy problemy i wyzwania, z jakimi się mierzysz. Wyznaczymy główne cele, z którymi możemy pomóc. Po rozmowie przedstawimy plan Warsztatu, który jest początkiem naszej współpracy.