Lean literatura

Jak każdy wie, książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy na dany temat. Rozpoczynając swoją przygo

Jak każdy wie, książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy na dany temat. Rozpoczynając swoją przygodę z Lean lub chcąc się ciągle rozwijać w tym kierunku (kierując się filozofią Kaizen), inspiracji oraz porady szukamy właśnie w książkach. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie tytuły mogą Ci w tym pomóc. Zapraszamy!

Biblioteka leanowca

Jeśli planujesz rozpocząć naukę o Lean lub chcesz zwiększyć zakres swojej wiedzy na ten temat, dobrze jest rozpocząć to działanie od stworzenia swojej “biblioteki leanowca”. Powinny znajdować się w niej tytuły, które pomogą Ci odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, albo pomóc jeszcze lepiej zrozumieć tę filozofię. Nie zapominaj także, że nie muszą to być książki stricte o Lean. Zwróć również uwagę na te, które obejmują konkretne zagadnienie, jak np. 5S, czy Kaizen.

Pamiętaj także, że książka o Lean nie musi być trudnym do zrozumienia, czysto technicznie napisanym dziełem. Mogą to być także tytuły napisane prostym i zrozumiałym językiem, tak, aby czytało się je z ogromną przyjemnością. Takie leanowe dzieła napisał Tomasz Król. Zarządza Instytutem Doskonalenia Produkcji. Trener, konsultant i inspirator, który wdraża zmiany w firmach od 1997 roku. To właśnie od jego książek rozpoczniemy ten wpis.  

“Jeśli nie lean, to co?” Tomasz Król

“Zamiast myśleć co wdrożyć, zastosuj rozsądek. Nowa koncepcja zarządzania.”

Książka pt.”Jeśli nie lean, to co?” jest pierwszą na naszej liście. Dlaczego? Ponieważ otwiera ona czytelnika na jedną z najważniejszych kwestii podczas wdrażania zmian w firmie. Mowa tutaj o tym, aby nie próbować “na siłę” wprowadzać Lean do firmy według danych schematów. Każde przedsiębiorstwo powinno dopasować zmiany do swoich potrzeb i możliwości. To właśnie jest ten cytowany “zdrowy rozsądek”. W tej książce znajdziesz informacje o doświadczeniach Tomasza Króla we wprowadzaniu zmian doskonalących w różnego typu firmach. 

Opowiada on o tym, jak dostosowuje metodę do ustalonego wcześniej celu. Skupia się tutaj na Good Sense Management, nad którym pracował 3 lata. To, co wyróżnia tego typu działanie, to fakt, że pozwala ono jeszcze dokładniej dopasować rozwiązanie do konkretnego przedsiębiorstwa. Wystarczy zastosować 4 proste kroki, aby wnieść swoją firmę na wyższy poziom dojrzałości. Oto one: 1. Określ wartość. 2. Przejrzyj wszystko, co robisz. 3. Tnij święte krowy. 4. Pielęgnuj słonie.

“Zegar rozwiązywania problemów” Tomasz Król

“Bo życie jest po to, żeby sobie z nim radzić (systemowo)!”

Książka “Zegar rozwiązywania problemów” to poradnik o rozwiązywaniu problemów autorską metodą Tomasza Króla. I nie mówimy tu tylko o problemach biznesowych, ale także tych dotyczących życia codziennego. Każdy z tych kłopotów łączy jedno: chcemy je jak najszybciej rozwiązać. Autor opracował metodę systemowego rozwiązywania problemu, która naprawdę działa, a sprawdził to najpierw na sobie. Następnie postanowił przetestować ją na klientach, eliminując problemy różnego typu, m.in. logistyczne, czy jakościowe. Gdy metoda ta przyniosła zamierzony cel, wprowadził ją również we własnej firmie, a to zwiększyło wielokrotnie jej zyski.

Zegar rozwiązywania problemów zadziała u każdego, kto posiada wystarczająco motywacji, aby zmienić swoje życie na lepsze. Może to być spłacenie długów, a może to też być rozwój swojej kariery zawodowej. Wszystko zależy od Twoich celów. Wystarczy 12 kroków, zwanych zegarem rozwiązywania problemów, aby podejść systemowo do wyzwań, które my nauczyliśmy się nazywać problemami. Zmierz się ze swoim kłopotem, zidentyfikuj go, poszukaj przyczyn jego powstania, przeanalizuj, opisz, a następnie potraktuj go jako cel, do którego należy wytrwale dążyć dopóki się go nie osiągnie, czyli definitywnie rozwiąże. 

“Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach” Tomasz Król

“11 i pół powodu, dlaczego lean, six sigma i kaizen nie działają”

Następnym, szczególnie ważnym i godnym polecenia tytułem jest “Lean management po polsku”. Są to zabawne historie o tym, dlaczego wdrożenie lean nie wychodzi. Warto wspomnieć, że ta książka jest bestsellerem. Dzięki niej, w łatwy i zabawny sposób dowiesz się, dlaczego czasem wdrażanie Lean do przedsiębiorstwa się nie udaje. Jest to świetny tytuł zarówno dla tych, którzy chcą doskonalić się w filozofii Lean, jak i tych, dla których czytanie jest przede wszystkim formą rozrywki (z której dodatkowo mogą wynieść ogrom wiedzy). “Lean management po polsku” opowiada o tym, jak Lean Management, kaizen, six sigma, odniosły sukces w branży motoryzacyjnej, produkcyjnej i usługowej, a nie zawsze udaje się je skutecznie wdrożyć w koncepcję zarządzania przedsiębiorstwem. 

Autor opisuje jedenaście i pół powodu, dlaczego tak się dzieje. Tomasz Król, który od wielu lat pomaga firmom doskonalić się w filozofii “szczupłego zarządzania”, wiele razy zetknął się z udanymi i nieudanymi próbami wprowadzenia Lean w przedsiębiorstwie. Jest on także współautorem skutecznego systemu wdrażania, który jest opisany w bestsellerze. Koniecznie przeczytaj tę książkę i wykorzystaj porady autora, aby skutecznie udoskonalić swój biznes!

“Lean. Droga do minimalizmu” Tomasz Król

“Mniej znaczy... więcej”

“Lean. Droga do minimalizmu” to poradnik jak zachować umiar w życiu. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Lean Management to metoda “szczupłego zarządzania”. Chodzi w niej o to, aby maksymalnie zminimalizować koszty, siły i środki, a jednocześnie uzyskiwać najwyższą jakość produktu lub usługi. Minimalizm wkracza także coraz mocniej w nasze życie prywatne. Niskie koszty, mało zapasów, eliminacja marnotrawstwa, a przy tym dużo wartości. To brzmi bardzo kusząco. Tylko, czy jest to realne? Czy życie Lean jest realne? 

Tomasz Król w swojej książce udowadnia nam, że tak. On również postanowił wprowadzić Lean do swojego codziennego życia. Pozytywne efekty i zmiany, które po tym nastąpiły w jego życiu, zaskoczyły i zafascynowały go tak bardzo, że postanowił on spisać te doświadczenia w formie fabularyzowanej opowieści, w której główna postać – Mirek Maj – zaczyna przyglądać się swojemu życiu. Zaczyna wdrażać “szczupłe zarządzanie” w każdych obszarach, m.in. w obowiązkach domowych czy finansach. Dzięki temu uzyskuje on życie proste, gotowe na nowe wyzwania. Czy chcesz do niego dołączyć?

“Maszyna, która zmieniła świat” James P. Womack

“Maszyna, która zmieniła świat” porównuje dwa totalnie różne od siebie systemy zarządzania biznesem, szczupły i masowy. Są to dwa różne spojrzenia na to, jak ludzie razem pracują nad tworzeniem wartości. Ta książka opiera się na jednych z największych badań przeprowadzonych w przemyśle w ramach projektu “International Motor Vehicle Program” prowadzonego przez Massachusetts Institute of Technology. Ten tytuł w dalszym ciągu dostarcza wielu wskazówek dla osób chcących wprowadzić Lean do swojej firmy. Polska wersja tej książki została opracowana na podstawie wydania “The Machine that Changed the World.”.

“5S dla operatorów. 5 filarów wizualizacji miejsca pracy” Hiroyuki Hirano

“5S dla operatorów. 5 filarów wizualizacji miejsca pracy” to pozycja, która została wyróżniona nagrodą Shingo Prize. W tej książce autorzy pomagają zrozumieć narzędzia i techniki Lean Thinking, czyli szczupłego myślenia (szczupłego zarządzania). Opisuje ona organizację miejsca pracy za pomocą systemu 5S. Zawiera także dokładne opisy, dużą ilość ilustracji, czy też podsumowania, dzięki którym jest to książka dla każdego. Zarówno dla właściciela firmy, jak i operatora maszyn. “Miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu” – to osiągniesz z pomocą tej książki.

“Szybkie przezbrojenia dla Operatorów: System SMED” The Productivity Press Development Team

“Szybkie przezbrojenie dla Operatorów: System SMED” to bestseller również wyróżniony nagrodą Shingo Prize. Dzięki tej książce nauczysz się jak w rekordowo szybkim czasie przestawić maszynę na produkcji. Poznasz, czym jest SMED, czyli Single Minute Exchange of Die. W tym systemie chodzi o to, aby przestawić maszynę lub urządzenie w mniej niż 10 minut. Jest to kluczowe dla firm, które kierują się zasadą Just-In-Time i One-Piece-Flow. Krótki czas przezbrojenia daje możliwość produkowania różnego typu wyrobów, przy jednoczesnym minimalizowaniu zapasów. Książka ta powstała na podstawie “A revolution in Manufacturing: The SMED System”. Jeśli chcesz poznać czym jest SMED i wprowadzić tą metodę do swojego przedsiębiorstwa, ten tytuł jest właśnie dla Ciebie.

“Kaizen: klucz do konkurencyjnego sukcesu Japonii” Masaaki Imai

“Kaizen: klucz do konkurencyjnego sukcesu Japonii” to pierwsza na świecie książka, która przybliżyła zachodnim czytelnikom filozofię kaizen. Jej główną wartością jest ciągłe doskonalenie. To dzieło przyczyniło się do popularyzacji kaizen w zachodnich firmach. Największym wyzwaniem były różnice kulturowe między Japonią a Zachodem. Aby tak naprawdę zrozumieć kaizen należy go codziennie praktykować. Samo czytanie książek o tej filozofii nie wystarczy. Czytając to dzieło, czytelnik pozna analizy przypadków wdrożeń i funkcjonowania kaizen w japońskich przedsiębiorstwach.

Podsumowanie

Chcąc rozwijać się w zakresie Lean warto sięgać po różnego typu książki. Dobrze jest poznać różne punkty widzenia oraz uczyć się od osób, które osiągnęły już sukces w tej dziedzinie. Sięgając po powyższe tytuły, zrozumiesz na czym polega Lean, Kaizen, SMED, 5S, a także dowiesz się, dlaczego czasem wprowadzanie tych metod do firmy nie wychodzi i jak temu zaradzić. Nauczysz się również jak rozwiązywać problemy, nie tylko w firmie, ale także prywatnym życiu i, co najważniejsze, zaczerpniesz wiedzy, jak wprowadzić filozofię Lean także na co dzień. Dzięki temu zaczniesz się ciągle doskonalić, zgodnie z kaizen. To pomoże Ci osiągnąć upragniony sukces.

Pobierz naszego
e-booka ,,Czy w ogóle potrzebujesz Lean Management?" bezpłatnie
Teraz ostatni krok. Sprawdź podany mail i kliknij potwierdzenie zapisu do newslettera, by otrzymać kolejnego maila
z bezpłatnym ebookiem.
Spróbuj ponownie. Coś poszło nie tak.

Posłuchaj podcastu 'Lean Management po Polsku",
pełnego wiedzy na temat
świata produkcji.

POSŁUCHAJ  
BEZPŁATNA KONSUltACJA

Początkiem naszej współpracy jest rozmowa

Przekaż kontakt do siebie w tym formularzu. Następnie umówimy się na bezpłatną konsultację, która trwa około 30 minut. Podczas niej omówimy problemy i wyzwania, z jakimi się mierzysz. Wyznaczymy główne cele, z którymi możemy pomóc. Po rozmowie przedstawimy plan Warsztatu, który jest początkiem naszej współpracy.

Dziękujemy. Do 15 minut na Twojej skrzynce powinien pojawić się mail z linkiem do umówienia spotkania. Nie chcesz czekać? Umów spotkanie teraz: Umawiam spotkanie
Spróbuj ponownie. Coś poszło nie tak.